Taśma dylatacyjna – właściwości, charakterystyka, zastosowanie, trwałość

Taśma dylatacyjna czy też taśma asfaltowa jest niczym innym aniżeli materiałem pozwalającym na wypełnianie szczelin dylatacyjnych. Czym jednak w ogóle jest dylatacja i co warto wiedzieć na temat takiej taśmy? Jakie są jej właściwości i dokładne zastosowanie?

Dylatacja – czym w zasadzie jest?

Siły zewnętrzne, które związane są ze zmianami temperatur, ciśnienia i wilgotności stale oddziałują na budynki, wpływając na odkształcenia liniowe, a także objętościowe. Aby je zminimalizować, zwykło się stosować dylatacje, których zadaniem jest oddzielenie poszczególnych elementów obiektów budowlanych. Jest to szczególnie ważne przy wykonywaniu podłóg, wylewek, montażu paneli, czy także stawianiu ścian. Wyróżnić można kilka rodzajów dylatacji:

 • technologiczne – wykonywane w sytuacjach, kiedy spodziewany jest skurcz lub pęcznienie materiałów, które wykorzystuje się do budowy;
 • przeciwdrganiowe – stosowane między fundamentem pod urządzenia przemysłowe a tymi właśnie urządzeniami;
 • konstrukcyjne – wykonywane przy oddzielaniu elementów konstrukcyjnych budynku. Stosowane są zwykle przy wykonywaniu fundamentów oraz dobudowywaniu nowych części do istniejących już obiektów. Idealnie nadaje się do wypełniania szczelin w nawierzchniach asfaltowych oraz jezdniach betonowych.
 • termiczne – uniemożliwiające powstanie odkształceń termicznych, które związane są z różnicami temperatur;

Taśma dylatacyjna – co to jest?

Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje taśmy dylatacyjnej. Jednym z nich jest taśma bitumiczno – polimerowa, która posiada odpowiednie właściwości chemiczne i parametry wytrzymałościowe, wykazując jednocześnie wysoką odporność na wilgoć oraz niską nasiąkliwość. Szczególnie polecana do łączenia różnych materiałów np. warstwy z betonu asfaltowego z warstwą asfaltu lanego. Ponadto doskonale się sprawdza do łączeń warstwy asfaltowej z urządzeniami obcymi w nawierzchni np. wpustami, studzienkami. Drugim rodzajem taśmy jest taśma uszczelniająca szczeliny w konstrukcjach żelbetowych i betonowych – wykonuje się ją najczęściej z polichlorku winylu.

Taśma dylatacyjna

Do czego służy taśma dylatacyjna?

Taśmę dylatacyjną można wykorzystać np. podczas wypełnienia szczelin dylatacyjnych przy:

 • posadzkach,
 • wylewkach,
 • naprawach nawierzchni, dróg,
 • montażu paneli,
 • stawianiu ścian.

Dodatkowo może ona pełnić funkcję izolacji akustycznej i termicznej pod panelami podłogowymi.

Taśma dylatacyjna – właściwości

Materiał taśmy dylatacyjnej wykazuje dużą elastyczność, dzięki czemu minimalizuje występujące naprężenia. Taki produkt nie tylko charakteryzuje się niską przepuszczalnością powietrza, ale także nie jest podatny na rozwój mikroorganizmów czy pleśni. Ponadto taśma ta jest łatwa w użyciu oraz instalacji.

Warto również zauważyć, że taśma ta jest materiałem jednocześnie lekkim i elastycznym. Ważną cechą z punktu widzenia funkcjonalności jest to, że jego użytkowanie nie powinno nikomu sprawiać problemów. Niemalże każdy, niezależnie od tego, czy jest profesjonalistą, czy amatorem, najprawdopodobniej z łatwością poradzi sobie z użyciem takiego produktu. Warto pamiętać, że cena taśmy dylatacyjnej zależy głównie od materiału wykonania i jej wymiarów.

Po taśmę chętnie sięgają także drogowcy czy konserwatorzy nawierzchni na lotniskach, a nawet posiadający odpowiednie narzędzia domowi majsterkowicze. Ten skuteczny, łatwy w użyciu materiał zapewnia trwały efekt na lata. Rewelacyjnie sprawdza się także w przypadku tworzenia dylatacji brzegowych, przy posadzkach podłogowych. 

Taśma dylatacyjna a izolacja brzegowa

Izolacje brzegowe, które wykonane zostały dzięki tamie dylatacyjnej, będą sprawować się bez zarzutu jedynie wtedy, kiedy odpowiednio dobierze się grubość taśmy do grubości podłogi. Najczęściej jest to 15 cm szerokości oraz 5-8 mm grubości. Cała rolka produktu z kolei ma zazwyczaj od 25 do nawet 50 metrów materiału. Oczywiście zdarzają się także takie rodzaje taśmy, które charakteryzują się bardziej niestandardowymi wymiarami. Dlaczego klienci tak chętnie sięgają po taśmę brzegową? Przede wszystkim dlatego, że jest to produkt, który:

 • pozwala na obniżenie ryzyka powstania pęknięć materiału,
 • ogranicza ryzyko powstawania strat ciepła,
 • umożliwia bardzo prosty montaż oraz dużą wygodę pracy,
 • jest zwykle dostępny w wersji samoprzylepnej, co jeszcze bardziej wpływa na komfort pracy.

Do tworzenia dylatacji brzegowych w podkładach podłogowych związanych z podłożem, wewnątrz pomieszczeń podczas przygotowywania podłóg grzewczych i podkładów samopoziomujących oraz do innych zastosowań. Dane techniczne dostępne są na stronie kategorii – taśmy asfaltowe.

Taśma dylatacyjna z folią

Taśma dylatacyjna z folią jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem – przede wszystkim dzięki swojej charakterystycznej budowie. Zakładka z folii umożliwia bowiem ukrycie styków między izolacją pionową a poziomą. To jednak nie wszystko – na takiej folii znajduje się kilka nacięć, które umożliwiają łatwe odcięcie nadmiaru materiału, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Taśma brzegowa do wylewek

Taśma brzegowa z PCV, która przeznaczona jest do konstrukcji betonowych i żelbetowych, pozwala na znacznie łatwiejsze uszczelnianie przerw roboczych w betonowaniu. Stosowanie tego produktu stanowi również barierę dla wody, której bezpośredni kontakt z konstrukcją betonu mógłby ją uszkodzić.

Taśma brzegowa do betonu tworzy więc pewnego rodzaju labirynt, który pozwala obniżyć ciśnienie płynącej wody, wobec czego jej szkodliwy wpływ na materiał zostaje w ten sposób znacznie zminimalizowany. Taki produkt jest także doskonałą barierą dla wód gruntowych – niezbędne jest jednak dokładne dopasowanie taśmy brzegowej do rozmiarów konstrukcji.Nadają się do wykonania wylewek samopoziomujących i podłóg grzewczych. Wszystko za sprawą ich uniwersalnych właściwości – są niezwykle trwałe, łatwe w obróbce oraz mają bardzo szerokie zastosowanie. Parametry techniczne i użytkowe dostępne na kartach produktowych.