Izolacja tarasu i balkonu

Przy planowaniu tarasów dobrze jest od razu także pamiętać o odpowiedniej hydroizolacji. Należy pamiętać, że źle zabezpieczone podłoże może się w bardzo szybkim czasie zniszczyć między innymi poprzez opady deszczu czy śniegu. Dlatego tak ważny jest prawidłowy drenaż balkonów i tarasów.

Jakie są sposoby na hydroizolację tarasu i balkonu?

Warto dodać, że istnieją różne sposoby na hydroizolację balkonu oraz tarasu. Dobrze jest jednak pamiętać, aby wykorzystywać specjalistyczne środki, które są dostępne w sklepach, dzięki czemu będzie pewność, że powierzchnię tarasu odpowiednio zabezpieczy się przed wnikaniem wody. Dlatego też zaleca się używania takich środków, które gwarantują wieloletnią trwałość, mają właściwości antypoślizgowe i nadają się do różnego rodzaju podłoża. Tym sposobem można wykonać hydroizolację na różnej powierzchni tarasu, niezależnie czy będą to płytki ceramiczne, czy to będzie robione na betonowym podłożu lub drewnianym. Co ważne to hydroizolacja tarasu w nowoczesnym budownictwie najczęściej używa się produktów, które są wykonane na bazie mineralnej. Hydroizolacja tarasu oraz hydroizolacja balkonu wykonana przy użyciu tego rodzaju produktów powoduje, że cała powierzchnia jest:
  1. Szczelna,
  2. Odporna na zmienne temperatury,
  3. Odporna na różnego rodzaju środki chemiczne czy kwasy,
  4. Odpowiednio zabezpieczona przed działaniem wody.

Hydroizolacja tarasu lub balkonu – jakie są główne materiały?

Obecnie można wyróżnić przynajmniej cztery główne materiały takie jak folię wytłaczaną, czy też folię z włókniną polipropylenową oraz masę uszczelniającą i papę podkładową. Papa podkładowa jest zbudowana z włókna szklanego, powinna być nanoszona przynajmniej dwa razy. Co więcej, to przy warstwie zaprawy klejowej, gdy używa się folii z włókniną izolacja balkonu, powinna być ułożona do spodu, co zapewni trwałość. Sprawdza się to gdy hydroizolacja betonu jest na balkonie lub na tarasie. Warto także pamiętać o tym, że pomieszczeniem ogrzewanym takim jak łazienki, też można wykonać hydroizolację. Folią polietylenową można skutecznie zabezpieczać właściwą nawierzchnię. Dobrze jest też wspomnieć, że folię wytłaczaną łączy się na zakład, który dodatkowo chroni taśmę samoprzylepną używaną przy hydroizolacji.

Jak poprawnie wykonać hydroizolację balkonu lub tarasu?

Przede wszystkim ważne jest przygotowanie podłoża i zabezpieczenie tarasu. Odpowiednie zabezpieczenie powierzchni daje pewność, że nie zostaną w trakcie hydroizolacji balkonu, czy też hydroizolacji tarasu uszkodzone inne przedmioty. Warto też wspomnieć, że hydroizolacji można dokonać zarówno przy tarasie, który dopiero powstaje, jak i przy takim, który jest już przy istniejącym budynku. Następnie po oczyszczeniu powierzchni należy zamontować szablony montażowe, które wypełnia masa uszczelniająca. Pomagają one również stworzyć obrys miejsc, w które ma się zamontować profile i narożniki. Trzeba też mieć przygotowane kołki rozporowe, które umieszcza się w wywierconych otworach. Przed hydroizolacją balkonu należy też umieścić elementy blacharskie, które pomagają ustalić dokładne miejsca montażu. Tuż przed izolacją balkonu trzeba je usunąć z powierzchni. Na świeżej warstwie masy trzeba umieścić blacharskie elementy, które trzeba solidnie przykręcić przy użyciu wkrętów. Dobrze jest wszystkie elementy uszczelnić silikonem sanitarnym i dla pewności można je nakryć taśmą uszczelniającą. Następnym krokiem jest rozprowadzenie masy na całej powierzchni balkonu czy też tarasu. Warto zadbać o stałe zawilgocenie powierzchni tarasuHydroizolacja powinna być nanoszona po nawierzchni tarasu bardzo dokładnie, a następnie trzeb ją zostawić do całkowitego wyschnięcia. Najczęściej całkowite wyschnięcie nawierzchni następuje po 24 godzinach. Dopiero po tym czasie można przystąpić do wykańczania tarasu płytkami ceramicznymi czy też położyć można jeszcze okładzinę ceramiczną. Dobrze jest jednak przed wykończeniem tarasu sprawdzić suche podłoże i upewnić się, że jest ono położone przynajmniej w dwóch warstwach. Prawidłowe wykonanie daje estetyczny wygląd i przy dłuższej perspektywie pewność, że nic się nie uszkodzi. Balkon i taras mają wówczas właściwości hydroizolacyjne i nawet promieniowanie uv nie wpłynie na strukturę betonu.

Co jeszcze warto wiedzieć o hydroizolacji balkonu i tarasu?

Hydroizolacja tarasu oraz hydroizolacja balkonu zabezpiecza poziom nawierzchni przed zgubnym działaniem wody, przez co uchroni się od zrywania płytek. Przy użyciu odpowiedniej zaprawy uszczelniającej i stworzenie powłoki bitumicznej można chronić taras i balkon na długie lata. Hydroizolacja pozwoli na szybkie odprowadzenie wody i taras będzie także chroniony przy niskich temperaturachTaras przy użyciu między innymi folii płaskiej, która jest wzbogacone polimerami, powodują to, że taras nie tylko wygląda estetycznie, ale również jest świetnie chroniony przed czynnikami atmosferycznymi. Hydroizolacja przy użyciu żywicy poliuretanowej jest świetnym wyborem, gdy zależy nam na wyrównanej powierzchni.Hydroizolacja tarasu czy też balkonu jest bardzo potrzebnym zabiegiem, dzięki któremu można zapobiec szkodliwym działaniom wody, czy też nawet śniegu. Dobrze jest używać takich specjalistycznych produktów do tego zabiegu jak Bitumer Hydropur 2K czy też Flexigum HydroBLOCK, które można dostać w specjalistycznym sklepie https://bitumer.pl/.