Izolacja fundamentów

Izolacja jest niezbędna do tego, aby wilgoć i nadmiar wody nie zepsuła stabilizacji konstrukcji fundamentów, gdyż są one niezwykle ważne. Wszak są one najczęściej podporą domu jednorodzinnego lub innego budynku. Dlatego tak ważne jest, by przy izolacji fundamentów wykonać ją bardzo poprawnie. Dobrze jest zatem wiedzieć, jakich substancji użyć do izolacji poziomej i pionowej oraz jak powinna wyglądać prawidłowa izolacja ścian fundamentowych.

Izolacja pozioma i pionowa – jaką wybrać?

Obie izolacje są bardzo potrzebne, gdyż obie mają różne funkcje. Na przykład izolację poziomą można wykonać wtedy, gdy chcemy ochronić przed podciąganiem wody z gruntu w górę, a izolację pionową wtedy, kiedy chce się zapobiec zawilgoceniu ścian fundamentowych czy też piwnic, które będą powstawać w późniejszym etapie budowy. Izolacja pozioma fundamentów polega na tym, że układa się papę lub folię na ławach fundamentowych. Warto też wspomnieć, że izolacja przeciwwodna pozioma wód gruntowych jest podstawową ochroną budynku przed korozją i zniszczeniem spowodowanych czynnikami atmosferycznymi. Dzięki tej izolacji poziomej fundamentów można w bezpieczny sposób ochronić budynek przed wodą gruntową. Warto też dodać, że izolacja pozioma może też od razu pełnić funkcję, jako ochrona fundamentowych ścian przed ich zniszczeniem, pękaniem czy też przed zniszczeniem spowodowanym przez napór wód gruntowych. Natomiast izolacja pionowa fundamentów umieszczana jest po to, by chronić fundamenty budynku przed wodą, która może w nadmierny sposób zniszczyć ściany fundamentowe. Co ważne to izolacja pionowa wymaga także ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wówczas taka ochrona ścian fundamentowych sprawia, że materiały hydroizolacyjne muszą być dokładnie rozprowadzone. Takie dodatkowe zabezpieczenie izolacją wykonaną poniżej poziomu parteru budynku pozwoli na to, by konstrukcję budynku można było oddać bezpiecznie do użytku i powierzchni przeznaczonej do użytkowania, przez co nie będzie zagrażała woda opadowa ani gruntowa.

Rodzaje i wybór izolacji przeciwwilgociowej – na jaki się zdecydować?

Rodzaje izolacji fundamentów można podzielić nie tylko na poziomą i pionową, ale także wyodrębnia się izolację:

  1. Lekka izolacja przeciwwilgociowa – polega na tym, że jest ona najprostsza do wykonania i doskonale nadaje się do budynków osadzonych na piasku czy na podłożu żwirowym. Dobrze jest nanieść trzy warstwy hydroizolacyjne. Wykonuje się ją na gruntach przepuszczalnych.
  2. Średnia izolacja fundamentów przeciwwilgociowa – najczęściej wykonuje się ją, gdy budynek stoi na gruntach nieprzepuszczalnych oraz fundamenty mogą znajdować się powyżej poziomu wód gruntowych. Tę izolację fundamentów wykonuje się poprzez nałożenie dwóch warstw uszczelniających. Izolację przeciwwilgociową średnią można wykonać na gruntach słabo przepuszczalnych.
  3. Ciężka izolacja fundamentów – polega na tym, że łączy się ze sobą izolację pionową izolacją poziomą. Ciężkie izolacje przeciwwodzie polegają także na tym, że daje się dodatkową ochronę w postaci szlamu uszczelniającego. Bardzo ważny jest w tym przypadku dobór materiału izolacyjnego. Warto użyć materiałów izolacyjnych, które są sprawdzone i dadzą pewność, że izolacja pionowa fundamentów, jak i pozioma będzie przeprowadzona w perfekcyjny sposób. Ciężkie izolacje przeciwwodne zabezpieczają budynek przed wodą naporową. Dobrze jest tutaj użyć także papy termozgrzewalnej. Tak wykonana izolacja osłania materiałem termoizolacyjnym, daje niesamowitą pewność, że fundamenty wytrzymają napór wody.

    Jakich materiałów użyć do zrobienia poprawnej hydroizolacji fundamentów?

Do prawidłowego wykonania izolacji fundamentów można użyć różnych specjalistycznych materiałów. Zarówno do izolacji pionowej, jak i również wtedy, gdy zdecydujemy się na izolację poziomą fundamentów, trzeba naszykować wcześniej różnego rodzaju akcesoria, które ułatwią pracę. Dlatego też warto mieć następujące produkty jak:

Wówczas hydroizolacja fundamentów będzie mogła przebiegać prawidłowo i jednocześnie także w miarę możliwości szybko. Warto pamiętać, że masy bitumiczne zawierają różne czynniki, które wzmacniają jej funkcję i między innymi włókna szklanego dobrze jest użyć do izolacji poziomej i pionowej, gdyż wzmacnia ono dodatkowo cały proces.

Izolacja ocieplania fundamentów

Ważne jest także to, aby wykonać ocieplenie fundamentów, które polega na tym, że fundamenty ociepla się od zewnątrz. Do tego rodzaju procesu przeznaczone są specjalne produkty termoizolacyjne, które wnikają w ściany fundamentowej i poziom wód gruntowych nawet, jeśli się zwiększy przy porze deszczowej, to nie będzie miał wpływu na konstrukcję. Dobrze jest wówczas wykonać izolację w ścianie fundamentowej tak, aby wszystkie jej elementy były odpowiednio chronione.

Jakie materiały użyć do ocieplania fundamentów?

Gdy zależy nam na ociepleniu powierzchni ścian fundamentowych, jak i całej konstrukcji to dobrze jest użyć między innymi takich materiałów jak:

  • Styropian – stanowi fantastyczną izolację przeciwwilgociową i przed podciąganiem kapilarnym wody.
  • Zasypki keramzytowe- polega na zasypywaniu wykopów. Warto wspomnieć, że zasypanie fundamentów odpowiednim materiałem może wzmocnić jego izolację. Należy to jednak wykonać odpowiednio tak, by zachować wszystkie właściwości.
  • Wełna mineralna i szklana – cechuje je przede wszystkim wysoka gęstość.

Warto też dodać, że wiele tych materiałów nie powinno być kładzione przy niskich temperaturach.

Jak wykonać hydroizolację na gruntach spoistych?

Często się może zdarzyć, że budynek ma być osadzony na terenie piaszczystym, glinianym czy też z domieszką żwirku. Dlatego też dobrze jest użyć izolacji przeciwwodnej, która zapewni ochronę fundamentów. Warto też użyć betonu wodoszczelnego, jako drenażu i dodatkowej ochrony. Dzięki temu fundamenty będą zabezpieczone przed kapilarnym podciąganiem wody i innymi rodzajami wilgoci. Izolacja pozioma chroni fundamenty, a użyty beton wodoszczelny jest świetnym materiałem zwiększającym bezpieczeństwo całej konstrukcji. Pionową izolację fundamentów również wykonuje się w przypadku takiego podłoża. Tym sposobem pionowa izolacja fundamentów chroni je dodatkowo przed nadmiernym zawilgoceniem. Wówczas ścianą fundamentową staje się starannie wykonana ochrona, której rozpuszczalniki organiczne zawarte w użytych materiałach chronią fundamenty przed korozją. Izolacje poziome przy użyciu jednocześnie izolacji pionowych gwarantują długotrwałą ochronę całej konstrukcji danego budynku.

Warto też wspomnieć, że w trakcie zasypywania wykopów przy użyciu jednej z metod izolacji fundamentów musi być wykonane także odpowiednią zaprawą cementową. Dobrze jest dodać, że zaprawy cementowej, którą wykorzystuje się do zrobienia ochrony fundamentów, powinny być też zakupione w specjalistycznych sklepach.

Należy także zaznaczyć, że świetnymi materiałami do wykonania izolacji fundamentów są bitumiczne masy, które można zamówić w profesjonalnym sklepie https://bitumer.pl/, który oferuje różnego rodzaju produkty potrzebne do hydroizolacji.