Asfalt czy kostka brukowa co wybrać?

Gdy decyduje się na budowę podjazdu czy też lokalnej drogi, to dobrze jest zastanowić, co będzie lepsze czy położenie kostki brukowej lub też może jednak lepiej sprawdzi się asfalt? Dobrze jest zatem poznać zalety zarówno kostki brukowej, jak i asfaltu, dzięki czemu będzie można bez problemu podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

Jakie zalety ma kostka brukowa?

Przede wszystkim kostka brukowa jest wytrzymała na duże obciążenia, przez co można po niej swobodnie jeździć samochodem oraz dużym sprzętem budowlanym. Jest to także materiał odporny na wysokie temperatury oraz wilgoć czy też mróz i śnieg, co pozwala korzystać z niego przez cały rok. Dlatego też nawierzchnia brukowa jest praktycznie wolna od wad, gdyż nie działa na nią nawet sól, którą często wysypuje się zimą w celu ochrony przed upadkiem. Co ważne, to kostka brukowa jest dostępna w różnych kolorach, dzięki czemu nie ma problemu z tym, by dobrać ją odpowiednio do swoich potrzeb. Kostkę brukową można użyć nie tylko do stworzenia drogi, czy podjazdu, ale również fantastycznie nadają się do zrobienia ścieżek w ogrodzie. Niewątpliwie zaletą kostki brukowej jest również to, że można ją szybko i łatwo położyć na różnych powierzchniach.

Jakie zalety ma asfalt?

Asfalt jest również świetną nawierzchnią na to, by można było z niego zrobić porządną nawierzchnię, z której będzie można codziennie korzystać. Materiał ten można błyskawicznie rozłożyć na danej nawierzchni, jednak dobrze jest to robić tylko wtedy, kiedy nie pada i nie jest zbyt gorąco. Warto pamiętać, że zbyt wysoka temperatura może sprawić, że asfalt nie będzie prawidłowo położony, a deszcz również przeszkadza w tego rodzaju pracach. Należy też mieć na uwadze to, że materiał ten jest zazwyczaj dostępny tylko w kolorze czarnym, co może być także kłopotliwie w przypadku, gdy chce się mieć estetyczne i kolorowe podłoże w ogrodzie czy przed domem. Dlatego też przeważnie asfalty są stosowane na nawierzchniach użytku publicznego, które są używane codziennie przez samochody lub autobusy czy tramwaje.

Czytaj także: asfalt na zimno – zastosowanie i wytrzymałość oraz żywica poliuretanowa kostka brukowa

Kostka brukowa czy asfalt – co wybrać?

To czy wybierze się kostkę brukową, czy też asfalt w dużej mierze zależy od tego, do jakiej nawierzchni mają być użyte dane materiały. Dobrze jest wcześniej przemyśleć decyzję, gdyż każdy z wyżej wymienionych materiałów ma zalety, jak i wady, dlatego też należy przed położeniem danego produktu zobaczyć, jak wyglądają materiały. Warto też przyjrzeć się, który produkt jest odporniejszy na różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi oraz atmosferycznymi. Należy też mieć na uwadze to, iż wybór odpowiedniego materiału na podjazd, ulicę czy ścieżki do ogrodu, zależy też od ceny oraz estetyki.

Czytaj także: asfalt w kostkach, jakie ma właściwości?

Czy można połączyć asfalt z kostką brukową?

Bardzo często także można łączyć ze sobą różne materiały, dzięki czemu dojazd do domu może być efektowny i jednocześnie praktyczny. Dobrze jest wówczas wymieszać materiały tak, by kostka brukowa była położona na podjeździe tuż przed domem, gdyż można z niej ułożyć różne wzory oraz kolory, a asfalt może być użyty do drogi dojazdowej. Dzięki temu będzie można mieć połączone dwa bardzo funkcjonalne materiały, które są odporne na różnego rodzaju czynniki, przez co nie trzeba się martwić żadnym remontem przez najbliższe sezony. W dużej mierze także to, w jakich proporcjach wybierze się materiały, zależy od ceny, dlatego też dobrze jest to wcześniej wszystko dokładnie obliczyć.

Zarówno asfalt konfekcjonowany, jak i kostka brukowa to materiały najpopularniejsze, którymi wykłada się drogi dojazdowe, ulice w miastach czy też podjazdy i mostki w domkach prywatnych. Dobrze jest też zaznaczyć, że materiały te są ogólnodostępne w sklepach budowlanych, dzięki czemu nie ma problemu z tym, by je kupić w pożądanej ilości. Warto też wspomnieć, iż sklepy budowlane działają również online, przez co nie ma problemu z tym, by zamówić kostkę brukową za pomocą Internetu i co więcej, da się wybrać także odpowiedni kolor czy grubość kostki bez wychodzenia z domu. Jest to niewątpliwie ogromna zaleta tego rodzaju zakupów.

Czytaj także:Taśma dylatacyjna – właściwości, charakterystyka, zastosowanie, trwałość